Меню сайту
Міні-чат
200
Наше опитування
Що ви шукаєте на цьому сайті?
Всього відповідей: 145
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Коментарів: 89
Форум: 29/42
Зображень: 1817
Новин: 142
Скачано: 53
Гостьова: 56
Тести: 1
Форма входу
Архів записів
Моя кнопочка

 
Скопіюйте цей код:

<a href="//tehnologi.at.ua/">
<img src="//tehnologi.at.ua/
first/knopa2.jpg"
 border="0"></a>

...Треба завжди пам'ятати правило: якомога більше вимог до вихованця, якомога більше поваги до нього.

А.С. Макаренко


 

...Я вважаю, що процес виховання може бути виділений, і може  бути  виділена майстерність  вихователя.

А.С. Макаренко


 

Коли ви бачите перед собою вихованця — хлопчика чи дівчинку, ви повинні вміти проектувати більше, ніж бачить око. І це завжди правильно. Як хороший мисливець, роблячи постріл по рухомій цілі, бере далеко вперед, так і педагог у своїй виховній справі повинен брати далеко вперед, багато вимагати від людини і дуже поважати її, хоч за зовнішніми ознаками, може, ця людина і не заслуговує на повагу.

А.  С.  Макаренко


 

Почуття відстані треба виховувати з перших днів. Це не розрив, не безодня, а тільки проміжок. Якщо дитина з трьох років вбачатиме в вас якусь вищу істоту, автори­тетну у відношенні до неї, вона вислухуватиме кожне слово з радістю і з вірою... Треба, щоб іноді правота приходила без доведень, тому що ви сказали. Та дитина, якій усе доводять, може вирости циніком.

А.С. Макаренко


 

Для виховання потрібний не великий час, а розумне використання малого часу.

А.С. Макаренко


 

Не треба розраховувати на велику витрату часу, треба вміти керувати дитиною, а не оберігати її від життя.

А.С. Макаренко


 

Виховна робота — це насамперед робота організатора. Тому в цій справі немає дрібниць. Ви не маєте права нічого назвати дрібницею і забути про неї... Хороша організація в тому й полягає, що вона не випускає з уваги найменших подробиць і випадків. Дрібниці діють регулярно, щодня, щогодини, з них і складається життя.

А.С. Макаренко


 

Між іншим, виховання дітей — це легка справа, коли вона робиться без тріпання нервів, в порядку здорового, спокійного, нормального, розумного і веселого життя. Я якраз бачив завжди, що там, де виховання йде без напруження, там воно вдається. Там, де йде з напруженням і всякими припадками, там справа погана.

А.С. Макаренко


 

Колектив педагогів повинен бути дібраний не випадково, а утворений розумно. Повинна бути певна кількість старих, досвідчених педагогів, і неодмінно повинна бути одна дівчина, яка тільки що закінчила педагогічний вуз, яка ще й ступити не може.

А.С. Макаренко


 

Треба розв'язати питання, скільки повинно бути жінок і скільки чоловіків у педагогічному колективі. Про це треба серйозно подумати, бо буває, що чоловіки переважають, і це створює негарний тон. Занадто багато жінок,— так само якийсь однобічний розвиток.

А.С. Макаренко


 

Я б сказав, що дуже велике значення має ще й просто зовнішній вигляд педагога. Звичайно, бажано, щоб усі педагоги були гарні, але в усякому разі хоч один гарний молодий педагог, одна гарна молода жінка неодмінно повинні бути.
Я так робив. У мене 22 педагога і є одна вакансія. І я бачу, що лишились всі такі, як я, а треба, щоб дітей захопила ще естетика краса в колективі. Нехай вони будуть трохи закохані. Ця закоханість буде найкращого типу, причому не статевого типу, а приємна для очей, деяка естетика.

А.С. Макаренко


 

Треба обміркувати питання, скільки повинно бути з педагогів людей веселих і скільки похмурих. Я не уявляю собі колективу, що складався б з похмурих людей. Повинен бути хоч один весельчак, хоч один дотепник. ...А з другого боку, потрібна людина, яка ніколи не усміхається, дуже сувора людина, яка нікому нічого не дарує і якої не послухати неможливо.

А.С. Макаренко


 

Про закони побудови педагогічного ко­лективу в майбутній педагогіці повинен бути складений цілий том.

А.С. Макаренко


 

Ніхто так не шкодив, ніхто так не псував моєї роботи, ніхто так не збивав набік налагодженої роками роботи, як поганий вихователь. Тому я в останні роки прийшов до твердої лінії — працювати без вихователів зовсім і користу­ватись тільки тими вихователями, які справді можуть виховувати.

А.С. Макаренко


 

...Педагоги і керівництво ніколи не повинні припускати з свого боку тону фривольного: зубоскальства, розповідання анекдотів, ніяких вільностей в мові, передражнювання, кривляння тощо. З другого боку зовсім неприпустимо, щоб педагоги і керівництво в присутності вихованців були похмурими, дразливими, крикливими. В окремих випадках серйозних проступків можна припустити виявлення обурення, але такий тон повинен бути обов'язково виправданий серйозністю проступка.

А.С. Макаренко


 

Я під строгістю не розумію якийсь гнів або якийсь істеричний крик. Зовсім ні. Строгість добра тільки тоді, поки вона не має ніяких ознак істерики. І в своїй практиці я навчився бути строгим при дуже ласкавому тоні. Я міг сказати цілком ввічливо, ласкаво і спокійно слова, від яких блідли люди — мої колоністи. Строгість не передбачає обов'язково крик або вереск. Це зайве. А от ваш спокій, ваша упевненість, ваше тверде рішення, якщо ви його ласкаво висловите, воно справляє ще більше враження. «Іди геть!»—це справляє враження, а сказати «будьте ласкаві вийти» — теж справляє враження, може, навіть багато більше.

А.С. Макаренко


 

Виховання дітей потребує найсерйознішого тону, найпростішого і щирого. В цих трьох якостях повинна полягати найвища правда вашого життя. Щонайменше додавання брехливості, штучності, зубоскальства, легковажності прирікають виховну роботу на невдачу.

А.С. Макаренко


 

Нормальний тон може бути тільки один. Насамперед він повинен відрізнятися явною мажорністю, проте він ні в якому разі не повинен мати характеру піднесеної, постійної бурхливості, істеричної напруженості, яка завжди не­приємно б'є в очі і яка загрожує при першій невдачі зірватися і перейти в розчарування.

А.С. Макаренко


 

Деякі батьки і педагоги дозволяють собі таку «розкіш», щоб їх голос відбивав їх настрій. Це зовсім неприпустимо. Настрій у вас може бути яким завгодно, а голос у вас повинен бути справжнім, хорошим, твердим голосом. Ніякого відношення до вашого голосу настрій не має. Чому ви знаєте, який у мене зараз настрій. Може, я в горі. А може, в мене радість яка-небудь велика. Але я повинен говорити так, щоб мене всі слухали. Кожний з батьків, кожний педагог, перед тим як  розмовляти  з  дитиною,  повинен  себе  трохи підкрутити  так, щоб усі настрої зникли. І це не так важко.

А.С. Макаренко


 

Я звик справлятися з своїм настроєм і переконався, що це дуже легко. Треба робити так, щоб ваша фізіономія, ваші очі, ваш голос були в деяких випадках автономними. Педагог повинен мати «парад на обличчі».

А.С. Макаренко


 

Я поважав своїх помічників, а в мене були просто генії у виховній роботі, але я їх переконував, що найменше треба бути любимим вихователем. Я особисто ніколи не домагався дитячої любові і вважаю, що ця любов, яку організовує педагог для власної втіхи, є злочин.

А.С. Макаренко


 


Такі педагогічні бестії, що кокетують і на самоті, і перед учнями, і перед колективом, вони нікого виховувати не можуть.

А.С. Макаренко


 

Такий колектив вихователів, об'єднаний спільною думкою, переконанням, допомогою одного одному, вільний від заздрощів одного до одного, вільний від індивідуальної і особистої погоні за любов'ю вихованців,— тільки такий колектив і може виховувати дітей.

А.С. Макаренко


 

Багато вчителів тратять сили на боротьбу з дитячими пустощами, витівками, тобто з тим, що є закономірним супутником дитинства і отроцтва і що заслуговує на мудру  поблажливість  і  розумне  перетворення  на  жарт.

В. О. Сухомлинський


 

Життя переконує, що найголовніше в цій дужо тонкій сфері виховання — глибоке розуміння, відчування серцем дитячого світу — відчування дитинства. Творячи, виховуючи шкільний колектив, ми, як мореплавець компасом, повинні керуватися тією істиною,  що  маємо  справу  з  дитиною.

В. О. Сухомлинський


 

Щоб мати доступ у дивний палац, ім'я якому дитинство, ми повинні перевтілюватися, ставати в якійсь мірі дитиною. Тільки за цієї умови нам буде доступна мудра влада над дитиною. Тільки за цієї умови діти по дивитимуться на нас як на істоти, що випадково потрапили в їхній палац, як на сторожів, яким все одно, що робиться в дивному палаці — в дитинстві.

В. О. Сухомлинський


 

Коли одна людина безмежно довіряє іншій, вона якоюсь мірою стає беззахисною. Досвідчений педагог ніколи не забуває про цю істину. Довір'я дитини до хорошого педагога саме і є безмежним. Переступивши поріг школи, ставши вашим вихованцем, вона безмежно вірить вам, кожне ваше слово для неї — свята істина; ваша поведінка для неї — жива мудрість і зразок моральності. Дитяче довір'я до вчителя — це крапля чистої води на квітці троянди: треба так зрізати квітку, щоб не струсити краплю.

В. О. Сухомлинський


 

Дорожити довір'ям, а значить, дорожити й беззахисністю дитини — хай ця педагогічна мудрість проймає всю пашу роботу. Педагогічне безкультур'я й невігластво починаються там, до вчитель, не розуміючи духовного світу дитини, намагається перетворити дитячу беззахисність у клітку, куди він заганяє маленьку пташку, роблячи з нею те, що йому здається корисним і потрібним. Нерозуміння дитячої беззахисності, невміння відчувати її серцем — одна з причин жалюгідного становища вчителя, який кінець-кінцем втрачає владу над дитиною — адже Людину, мов пташку, в клітці не втримаєш.

В. О. Сухомлинський


 

Мудрість влади педагога — це передусім його здатність все розуміти.

В. О. Сухомлинський


 

Там, де вірять у могутню силу виховання, в школі панує воля батьківської мудрості. Не свавілля бажань, яке може привести до хаосу, а саме — воля — строга, без­умовна і разом з тим мудра.

В. О. Сухомлинський


 

То не мудрість і не майстерність, якщо вихователеві доводиться тричі повторювати свої слова, щоразу підвищуючи голос, і, закінчивши на високій ноті, стукнути по столу. Це не влада, а безсилля, яким нерідко прикривається свавілля.

В. О. Сухомлинський


 

Так само нелегко вимовляти справедливі, але гіркі слова. В умінні робити це зливаються педагогічна майстерність і мистецтво. На жаль, багато вихователів не вміють говорити неприємні слова так, щоб їх правильно сприймали. Велика, прямо нетерпима біда полягає в тому, що часто в роз­мові учителя з учнем на перше місце виступає емоційний елемент — роздратування. У підлітка створюється враження, що він неприємний як особа і є якісь інші причини, крім самої суті вчинку, що спонукали педагога до розмови, з якої вихованець виносить образу, а вихователь — недовір'я. А там, де стикаються образа і недовір'я, виникає ворожнеча. Намагання педагога подолати зло породжує нове зло.

В. О. Сухомлинський


 

Нерідко буває так, що про осудливий дитячий вчинок треба знати тільки вам. Десятиліття роботи в школі твердо переконали мене, що виховання через колектив не є єдиним, універсальним засобом виховання. Виховна сила колективу саме й виявляється тоді, коли до цієї сили вдаються не на кожному кроці. Безпосередній вплив вихователя на душу вихованця так  само необхідний і важливий  елемент виховання, як і виховна сила колективу. Більше того, без прямого впливу педагога на вихованця, що виявляється в повсякденних непередбачуваних відносинах, неможлива влада педагога над колективом. І треба вважати великим досягненням школи, якщо кожен вихо­ватель досконало володітиме «парною педагогікою» — мистецтвом і майстерністю впливати на особистість.

В. О. Сухомлинський


 

Переступаючи поріг школи, вирішивши присвятити своє життя благородній справі творення Людини, пам'ятаймо, друзі, що перед нами велика небезпека — опинитися в полоні примхливих, скороминучих колізій настрою.

В. О. Сухомлинський


 

Бути річкою, в якій зливається гаряче серце й холодний розум, не допускати поспішних, непродуманих рішень — це одна з вічних гілок педагогічної майстерності. Якщо вона відмирає, всихає,— всі книжні знання педагогіки перетворюються в прах.

В. О. Сухомлинський


 

Настрій діє блискавично, думка ж десь плентає ззаду...— ось що часто вибиває у нас з рук тонкий інструмент влади. Ми зможемо користуватися цим інструментом мудро й обачно тоді, коли блискавично діятиме наша думка і настрій наш гармонійно звучатиме в злагодженому оркестрі з нею. У величезній мірі педагогічна мудрість залежить від того, наскільки уміло ми володіємо своїми почуттями.

В. О. Сухомлинський


 

Що найголовніше було в моєму житті? Без роздумів відповідаю:  любов до дітей.

В. О. Сухомлинський


 

Педагогічне ремісництво — педантське «виконання обов'язків» породжує ремісників від педагогіки, не здатних вдихнути життя у предмет, який викладається.

Олексій Сурков


 

...Головне в тому, щоб полюбити цю працю. Якщо ви полюбите школу, дітей, і захопитесь роботою по-справжньому, ви знайдете шляхи і засоби для подолання всіх перешкод і труднощів.

Якуб Нолас.


 

Дюйшен навчав нас, як умів, як міг, як здавалося йому потрібним, так би мовити, з натхнення. Але  його щиросердий ентузіазм, з яким він узявся за справу, не пропав марно.

Сам того не відаючи, він зробив подвиг. Так, це був подвиг, бо в ті дні нам, киргизьким дітям, які ніде не бували за межами аїлу, в школі, якщо можна так назвати ту саму мазанку із зяючими щілинами, крізь які завжди було видно снігові верховини гір, раптом відкрився новий, нечуваний і небачений раніше світ.

Чінгіз Айтматов


 

Мій учитель завжди дивився нам, своїм учням, у очі щирим, дружнім, як мені здається сьогодні, дитячим відвертим поглядом. В його погляді я ніскілечки не відчував зверхності, учитель в чомусь був рівним зі мною, малим, і цим самим «чимось» підносився в моїх очах до такого рівня, що перетворився для мене у недосяжний ідеал. Я потай у своїх думках мріяв бути таким же розумним, таким добрим, таким ласкавим до кожного, таким неквапливим і поважним, таким усміхненим, яким завжди був мій учитель.

Юрій Збанацький


 

Прокидаючись ранком, я вже посміхав­ся назустріч наступному дневі. Я забувався інколи поснідати — швидше, швидше до школи. В мене попереду найпрекрасніші години — зустріч з моїм учителем.

Юрій Збанацький


 

Мій учитель був людиною хворобливою, інколи не виходив на заняття, і тоді його підміняв колега. То для мене були найважчі дні. Вже дорослим я зрозумів, ще в тому була не моя закоханість у «свого» учителя, а невмінні-другого заволодіти моїм серцем і почуттям. Він так само розумно розповідав про цікаві речі, викликав до дошки, підхвалював за успішно розв'язану задачу і картав за якийсь промах, але все то було неприродним, казенним, не таким, як те виходило у мого вчителя. Справа була в тому, що в очах другого учителя я не відчував знайомого тепла, вони не могли затаїти в собі зверх­ності дорослого, яку я читав і розумів як зневагу до себе.

Юрій Збанацький


 

Цей учитель ніколи не затримувався в школі після дзвінка, не виходив на вулицю, не заводив розмов з учнями поза класом, коли не треба було когось покарати; по­любляв учительську кімнату і власний спокій. Чи то нерозуміння, чи лінощі, чи може і справді байдужість до своїх вихованців приспали в ньому оту другу сторону — сторону вихователя. І ми, учні, не знаючи про це, дуже добре відчували все і відверта­лися від учителя, не довіряли йому, не любили його.

Юрій Збанацький


 

Як вимогливий митець, що з мукою вдивляється в обриси свого скульптурного твору, знаходячи в ньому все нові й нові недороблені деталі, так з глибокою тривогою думає класний керівник про своїх вихованців.

Олесь Донченко


 

Зрозуміло, що гарний учитель корис­тується добрим методом, а поганий учитель — поганим. Метод — не одежа, надіваючи і знімаючи яку людина лишається тією самою. Він втілюється в особистості самого вчителя, який воло­діє предметом і знає природу своїх учнів.

А. Дістервег


 

...При хорошому підручнику і розумному методі навіть посередній викладач може бути хорошим, а без того та другого і найкращий викладач з такими рідкісними здібностями і такою запопадливістю до справи. довго, а можливо і ніколи не вийде на справжню дорогу.

К. Д. Ушинський


 

Я прослухав досить багато уроків в елементарній школі, чув чудових викладачок, чув посередніх, але поганих не чув. У найслабших видно метод і спеціальну підготовку до викладання, які роблять їх уроки кориснішими для класу, ніж уроки деяких наших справді талановитих викладачів.

К. Д. Ушинський


 

Фреліх — першорядний викладач; у нього вже нема якого-небудь особливого методу викладання; він творить свій метод безперестанно, залежно від ходу лекції...

К. Д. Ушинський


 

Учителеві треба навчитися техніки організації, вивчити принципи її, зрозуміло, як організації педаго­гічної. Ця організація повинна мати спеціальні форми, відповідно до характеру роботи.

С. Т. Шацький


 

Техніку можна вивести тільки з досвіду. Законів різання металів не можна було б винайти, якби в досвіді людства ніхто ніколи металів не різав. Тільки тоді, коли в технічний досвід, можливі винахід, удосконалення, добір і бракування.

А.  С.  Макаренко


 

Є педагогічна механіка, фізика, хімія, навіть педагогічна геометрія,  навіть педагогічна  метафізика.

А.С. Макаренко


 

Я переконаний, що навчити виховувати так само легко можна, як навчити математики, як навчити читати, як навчити бути хорошим фрезерувальником чи токарем, і я навчав. В чому полягало таке навчання? Насамперед в організації характеру педагога, вихованні його поведінки, а потім в організації його спеціальних знань та навичок, без яких жоден вихователь не може бути хорошим вихователем, не може працювати, тому, що в нього не поставлений голос, він не вміє розмовляти з дитиною і не знає, в яких випадках як треба говорити. Без подібного вміння не може бути хорошого вихователя.

А.С. Макаренко


 

Не може бути хорошіти вихователем той, хто не володіє мімікою, не може надати своєму обличчю потрібного виразу або стримати свого настрою. Вихователь повинен уміти організовувати, ходити, жартувати, бути веселим, сер­дитим. Вихователь повинен поводитися так, щоб кожний рух його виховував, і завжди повинен знати, чого він хоче в даний момент і чого він не хоче. Якщо вихователь не знає цього, то кого він може виховувати?

А.С. Макаренко


 

Я переконаний, що в майбутньому в педагогічних вузах неодмінно викладатимуть і постановку голосу, і позу, і володіння своїм організмом, і володіння своїм обличчям, і без такої роботи я не уявляю собі роботи вихователя. Звичайно, постановка голосу має значення не тільки для того, щоб гарно співати чи розмовляти, а щоб уміти якнайточніше, владно висловлювати свої думки та почуття. Все це питання виховної техніки.

А.С. Макаренко


 

Я став справжнім майстром тільки то­ді, коли навчився говорити «Іди сюди» з 15-20 відтінками, коли навчився давати 20 нюансів на обличчі, в постаті і в голосі. І тоді я не боявся, що хтось до мене не підійде або не почує того, що треба.

А.С. Макаренко


 

Гра неодмінно повинна бути в дитячому колективі. Дитячий колектив, що не грається, не буде справжнім дитячим колективом. Гра повинна полягати не тільки в тому, що хлопчик бігає по майданчику та грає в футбол, а в тому, що кожної хвилини свого життя він трохи грається, він наближається до якогось ступеня уяви, фантазії, він щось із себе вдає, він чимось більш високим себе почуває, граючись. Уява розвивається тільки в колективі, що неодмінно грається. І я як педагог повинен з ним трошки гратися. Якщо я буду тільки привчати, вимагати, наполягати, я буду  сторонньою  силою,  може  й  корисною, але не близькою. Я повинен неодмінно трохи гратися, і я цього вимагав від усіх своїх колег.

А.С. Макаренко


 

Педагог не може не грати. Не може бути педагога, який не вмів би грати. Не можна ж допустити, щоб наші нерви були педагогічним інструментом, не можна припустити, що ми можемо виховувати дітей за допомогою наших сердечних мук, мук нашої душі. Адже ми люди. І якщо в усякій іншій спеціальності можна обійтися без душевних страждань, то варто і у нас це зробити.  Але учневі треба іноді продемонструвати муки душі, а для цього треба вміти грати.
Та не можна просто грати сценічно, зовнішньо. В якийсь час, який має поєднувати з цією грою вашу прекрасну особистість. Це не мертва гра, техніка, а справжнє відбиття тих процесів, які є в нашій душі. А для учня ці душевні процеси передаються як гнів, обурення і т. д. ...У вихователя ця майстерність виявляється на  кожному кроці.

А.С. Макаренко


 
 

Досвід роботи     Моя творчість     Проекти     Роботи учнів     Ваші відгуки

 
Пошук

Хмаринка тегів
Олімпіада Об'єкти праці конкурс вишивка майстер-клас м'яка іграшка технології виставка прикраси Вироби учнів Листівка Шкільний музей народне мистецтво курси аплікація творчість ідеї до свята обмін досвідом ідеї для творчості народна іграшка бісероплетіння народні свята писанка подарунки Спілка майстрів Галерея народного мистецтва м/яка іграшка проект Освіта єднає Україну Рушник
Фотохмаринка
Друзі сайту

Черкаський ОІПОПП
Творческая мастерская
Мастерство
Кабінет трудового навчання
Клуб учителів
Слово вчителя
Популярна технологія
Семиделухи
Майстриня
Трудове навчання (102)
WEB-сайт Палія Ю.В.
Cайт Шевченко Г. В.
Cайт Фоміної Н. Е.
Трудове навчання 
Сайт СПШ №20 
Сайт ЗОШ №12 

Корисні посилання

Інститут ІТ
ПедПреса
Світова бібліотека
Бібліотека школяра
Дублирин

Календар
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Новини освіти


Copyright Katrin © 2024 -